Hanne (http://ihanne.wordpress.com/) sendte et link. Et link til en hjemmeside, hvor et par kunstnere fra Syd Korea og Irland, indbyder andre kunstnere til at deltage i et mail art-projekt (værker i postkortformat). Emnet: Salt & peber. Spice in life … spice of life. Alle mail art værker udgives i katalog – og vises måske på udstilling. Kunstnere fra hele verden deltager. Se siden her: http://www.redfoxpress.com/salt.html – hvor alle bidrag kan ses.
Mennesket har brug for salt for at kunne leve. 3-5 gram om dagen.
Og så er der også det her med, at noget … nogen … kan være livets salt.
For mig den uundværlige kærlighed. I alle dens former.
Peber giver – sammen med alle de andre krydderier – uundværlige smagsoplevelser.
Ovenfor mit bidrag. Et lille værk i flere lag. En baggrund og to gennemsigtige lag. Mellem baggrunden og det første gennemsigtige lag er der peber. Mellem det lag og det yderste gennemsigtige lag … ja, der er et billede af mig … og så 5 gram salt. Når man vipper billedet, så flyder salt og peber rundt.
Nedenfor et par billeder fra mit arbejdsbord, som det så ud i dag. En dejlig arbejdsdag.
Hold k… hvor er du hurtig!
Jeg har tekniske problemer. Forsøgte at hælde bordpeber i små hjemmesyede pergamentposer – men det blev IKKE derinde! Vil prøve med HELE peberkorn i stedet!